Setkání s nevidomými ve škole

Dne 13. listopadu – zrovna v Mezinárodní den nevidomých - jsme měli v naší škole velmi zajímavou návštěvu.

Přišly za námi na besedu paní Helena Hádlerová (z Černé Hory) s pejskem Charlottou, slečna Kateřina Kubínová s pejskem Megy a jejich doprovázející kolegyně Jarmila Sedláčková ze SONS (sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých) z Blanska. Paní Helena a Katka jsou nevidomé.

Povídaly si dětmi o tom, jak se zachovat a nejlépe pomoci, když na ulici potkají nevidomého člověka a k čemu se používá bílá hůl. Ukázaly spoustu pomůcek, jenž mohou slabozrakým a nevidomým trochu ulehčit život.

A tak jsme poznali speciální hodinky, přístroj na rozpoznávání barev a třeba i čidlo na signalizaci naplněného hrníčku. Děti si prohlédly noviny tištěné v Braillově písmu a zkusily rozpoznání plastických obrázků jen pomocí hmatu.

Největší obdiv sklidili vodící pejsci. Rozuměli příkazům jako “doleva, vpravo, hledej schody, dveře”. Nad jejich šikovností jsme zůstali v úžasu úplně všichni.

Děti měly i plno otázek: Jak chodíte nakupovat? Jak můžete vařit? Jak rozpoznáte peníze od sebe? Jak se orientujete? Kdo vám pomáhá?…. Je třeba říct, že paní Hádlerová i Kubínová se besedy zhostily zcela profesionálně a děti na toto setkání určitě dlouho nezapomenou. Děkujeme.

Mgr. Soňa Karásková

Pokud by chtěl pomoci někdo z dospělých jako dobrovolník, je možné se obrátit na SONS www.sons-blansko.cz.

• Setkání s  nevidomými ve škole