Školní rok 2019-20

Nový školní rok na Základní škole a mateřské škole Adamov

Činnost základní školy již tradičně vychází z koncepce školy, školního vzdělávacího programu Hrou k vědění, školního vzdělávacího programu pro přípravnou třídu Škola hrou a programu Podpory zdraví ve škole.
Prioritou vzdělávání a výchovy školy je rozvoj čtenářské, finanční a informační gramotnosti. Škola se také zaměří se na jazykovou gramotnost, environmentální výchovu, výpočetní techniku, technickou výchovu, praktické činností a podporu tělesné zdatnosti žáků, rozvoj kolektivních sportů jako je kopaná, floorbal a vybíjená. Důležitý je při všech aktivitách rovný přístup ke vzdělávání všem žáků.
Činnost školy směřuje k tomu, aby se děti i žáci cítili ve škole svobodně, aby do ní chodili rádi, aby i doma o škole ochotně a rádi povídali se svými rodiči, aby zde vládla spravedlnost, pochopení, uznání, tolerance, snaha pomoci, zdravý rozum, tolerance a láska. Škola pak bude místem, kam se budou denně rádi vracet nejen učitelé, ale i žáci.
Škola podporuje pospolitost, tím se rozumí způsob komunikace, seberealizace, vzdělávání, rozmanitost, hloubka osobnostního rozvoje. Všem dětem a žákům bude poskytována možnost realizovat se a zbavovat se určitých zábran. Žáci se aktivně zapojí do hodnocení včetně sebehodnocení již od nejnižšího ročníku. Všichni vyučující budou přistupovat k hodnocení zodpovědně, aby nemohlo dojít u dítěte ke vzniku zábran a pocitu křivdy. Dítě se bude moci v hodnocení lépe orientovat, bude moci vidět východisko z dané situace a bude znát rozmanité cesty, jak se zlepšit.
Škola dlouhodobě podporuje zabezpečení výuky žáků se speciálními vzdělávacími potřebami, prostřednictvím podpůrných opatření a úpravou vzdělávacího procesu v oblasti organizace výuky, metod výuky, v oblasti úprav obsahu vzdělávání a v oblasti hodnocení. Mimořádně nadaným, nadaným a talentovaným žákům bude umožňovat rozvoj jejich schopností a dovedností prostřednictvím plánu pedagogické podpory.
Pro žáky bude i v letošním roce připraveno mnoho zajímavých akcí. V říjnu k nám přijedou kamarádi ze ZŠ M. Šuštariča v Lublani. V listopadu se uskuteční vzdělávací programy v rámci primární prevence. Prosinec bude ve znamení vánočních tradic. V lednu proběhnou rozmanité soutěže a olympiády a žáci obdrží pololetní vysvědčení. V únoru budeme mít jarní prázdniny a 21. školní ples. Březen bude věnován recitační a výtvarné soutěži. V dubnu proběhne zápis žáků do první třídy a akce ke Dni Země. Květinový den a pasování čtenářů proběhne v květnu. V tomto měsíci se také uskuteční zápis k předškolnímu vzdělávání. Červen bude ve znamení Dne dětí a projektu Malá maturita, školních výletů, rozloučení s žáky devátého ročníku a výročního vysvědčení.
Ve škole se uskuteční oblastní recitační přehlídka Setkání poezie v Adamově (19. ročník) a oblastní turnaj ve vybíjené mladších a starších žákyň (15. ročník). Pokračovat také bude činnost žákovské rady, která je složená ze zástupců žáků jednotlivých tříd od pátého do devátého ročníku. Publicistický kroužek bude pravidelně připravovat školní časopis 9°.
Školní družina bude i nadále naplňovat školní vzdělávací program Naše družina. Jednotlivá oddělení školní družiny jsou vybavena nábytkem, který je přizpůsoben k relaxaci a odpočinku. Děti mají možnost k zájmové činnosti využívat také tělocvičnu, hřiště, promítací síň, výtvarnou dílnu, knihovnu a podobně.
Školní klub realizuje školní vzdělávací program Bavíme se a poznáváme. Žáci druhého stupně a starší žáci prvního stupně mají možnost relaxace dle svých zájmů v tématických blocích či zájmových kroužcích.
Také v letošním roce bude škola podporovat doplňkovou činnost, kterou škole povolil zřizovatel ve zřizovací listině. Škola pronajímá zájemcům jednotlivé prostory školy. Školní kuchyně vaří obědy pro pečovatelskou službu. Prostředky získané z doplňkové činnosti jsou využívány na rozvoj činnosti školy.
Základní školu navštěvuje celkem 341 žáků, kteří se budou učit v 15 běžných třídách, ve 2 speciálních třídách a v 1 přípravné třídě. Školní družinu navštěvuje 150 žáků, kteří rozvíjí své zájmy v pěti odděleních.
Školní stravování zabezpečují čtyři školní jídelny, dvě v základní škole a dvě v mateřské škole. Ke školnímu stravování je přihlášeno 309 žáků (87 ŠJ Ronovská, 222 ŠJ Komenského) a 145 dětí v MŠ.
Na odloučeném pracovišti ZŠ Ronovská 12 se nachází 4 třídy základní školy, ve kterých se učí 89 žáků. Do tří oddělení školní družiny chodí 75 dětí. K stravování žáci mohou využívat školní jídelnu.
Ve škole v současné době pracuje celkem 73 zaměstnanců, z toho v základní škole 51 a 22 zaměstnanců v mateřské škole. V pedagogickém procesu je zapojeno 50 pedagogických pracovníků, z toho 26 učitelů základní školy, 12 učitelek mateřské školy, 6 vychovatelek školní družiny a 6 asistentek pedagoga v ZŠ a 4 v MŠ. Administrativu zabezpečuje asistentka. Ekonomickou oblast řídí účetní. Mzdovou agendu ´připravuje mzdová účetní. Ve čtyřech školních jídelnách pracuje 12 zaměstnanců a o správu budov se starají čtyři školníci a pět uklizeček.
Přeji si, aby letošní školní rok byl pro žáky, pedagogy, správní zaměstnance i rodiče plný nových poznatků, pozitivní energie, životního elánu, optimismu a splněných přání. Chovejme k sobě vzájemnou úctu, buďme k sobě ohleduplní, vstřícní a tolerantní. Nešetřeme úsměvem a porozuměním. Jen tak můžeme splnit vše, co jsme si předsevzali.

Oznámení (třídní schůzky, konzultace, prázdniny)

Uvnitř článku naleznete důležité termíny třídních schůzek, konzultací a prázdnin pro školní rok 2019/2020.