Z historie ... a současnosti ... ZŠ Ronovská

Na podzim roku 1955 se začala stavět nová budova národní školy na Ptačině. Dne 17. prosince 1956 začalo vyučování v nové školní budově na dnešní ulici Ronovská 12. Konalo se slavnostní shromáždění žáků, učitelů a zaměstnanců školy a hostů. Ředitelem školy se stal Jaroslav Pokorný. Žáci si vybudovali žákovskou knihovnu ze svých vlastních soukromých knihoven, zařizovaly se i školní dílny.

Ve školním roce 1958/1959 se stal ředitelem školy Jiří Ambrož. Zvýšil se počet žáků, otevřely se nové třídy tím, že byla provedena adaptace všech vhodných místností. Zřídilo se další oddělení školní družiny. Ve školním roce 1963/1964 byl slavnostně odhalen před budovou školy pomník spisovatele, novináře a významného kulturního pracovníka Petra Jilemnického (jeho žena učila na Adamovské škole a on zde získal mnoho přátel). Bylo to dílo akademického sochaře Františka Hořavy. Bustu odlili podle jeho předlohy pracovníci ČKD v Blansku. V polovině 60. let se snížil počet žáků, bylo otevřeno jen osm tříd (dříve 10) a čtyři oddělení školní družiny. V 80. letech vzrostl počet žáků. Vyučovalo se v osmi až deseti třídách, počet oddělení školní družiny stoupal někdy až na šest. Byl zaveden pravidelný plavecký výcvik žáků.

V roce 1990 dosáhl důchodového věku ředitel Jiří Ambrož. Novým ředitelem byl podle výsledků konkurzu jmenován Pavel Jínek. Ve školním roce 1993/94 se poprvé konal den otevřených dveří, jehož cílem bylo přiblížit práci školy rodičům i široké veřejnosti. Ředitel Pavel. Jílek vykonával funkci do 30. června 1996.

V souvislosti s legislativními změnami došlo 1. září 1996 k přičlenění školy k Základní škole na ulici Komenského v Adamově a následné zrušení ředitelství ZŠ na ulici Ronovská. Historie samostatné školy od roku 1957 skončila, stalo se z ní odloučené pracoviště Základní školy Adamov s ředitelkou Květou Žáčkovou. Na Ronovské řídil školu nový zástupce ředitele Jiří Kratochvíl.

Ve školním roce 1998/99 odchází do důchodu Květa. Žáčková, na základě výsledku konkurzu byla do funkce ředitelky jmenovaná Jana Burianová.

Na Ronovské je od školního roku 2003/2004 pověřena vedením odloučeného pracoviště Soňa Karásková.

Školu v letošním školním roce navštěvuje 73 žáků. Ve škole jsou umístěny 4 třídy 1. stupně ZŠ

(1. A - 4. A třída) a 2 oddělení školní družiny. V části budovy sídlí i Základní umělecká škola.

Ve škole se děti učí dle školního vzdělávacího programu Hrou k vědění, školní družina pracuje dle programu Naše družina. Školní vzdělávací program program umožňuje se věnovat žákům mimořádně nadaným i žákům se specifickými poruchami učení. Přímo ve škole výborně fungují kroužky logopedické a dyslektické péče. Školu pravidelně navštěvují psycholožka z pedagogicko-psychologické poradny a speciální pedagožka, které tak mohou přímo ve škole pracovat s jednotlivými žáky.

Žáci mají v rámci vyučování na 1. stupni zajištěno 40 hodin plaveckého výcviku, účastní se výuky na blanenském dopravním hřišti, pravidelně navštěvují Lesní školku Jezírko a společně s MKS zajišťují kulturní vystoupení při různých akcích ve městě.

• Z historie ... a současnosti ... ZŠ Ronovská